Ülke Koşulları Psikoloji ve Biz

Ülke Koşulları – Psikoloji ve Biz

Beş ay içinde yaşadıklarımızı tek tek düşündüğümüzde bile aslında ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğimizi görebiliriz.

15 Temmuz darbe girişimi, her gün yaşanan can kayıpları, göç eden yüzbinler, Suriye’deki savaş, okulların müfredatlarının değişimi, binlerce kişinin tutuklanması, onbinlerce memurun işten çıkartılması, çocuk gelinlerin tecavüzcüleri ile evlenebilmesi için kanun değişikliği önergeleri, ilokul-ortaokul çağındaki çocukların yurtlarda göz göre göre yanması, ekonomik belirsizlik, artan boşanmalar, şiddet olayları, zamlar, farklı bir düşünceye olan tahammülsüzlük, kadın hakları ihlalleri, insan hakları ihlalleri vs.. Toplum bir cinnet geçirme noktasında ve biz güzel günler gelecek, güneş yine doğacak, bu karanlıkların ardında güneşli güzel günler olacak diye kendimizi pozitif şekilde telkin ediyoruz. Etmeliyiz de çünkü başka türlü bu kaos ortamında kurtulamayız.

Psikoloji her şeyimiz

Aslında tek varlığımız ruh ve beden sağlığımız. Bu varlığımız tehlikeye girdiğinde tüm o ana kadar kazandıklarımızı ve sevdiklerimizi kaybedebiliriz. Psikolojimizi çoğu kez kendimiz düzeltemeyiz çünkü biz çoğu kez alışkanlıklarla hareket ederiz. Alışkanlıklarımız sonucunda zaten bu noktaya vardık. Eğer daha fazla alışkanlıklarımızı sürdürürsek varacağımız en iyi yer burası olacağını unutmamalıyız.

Psikolojimizi düzeltecek şey yaşama farklı açıdan bakabilmektir. Farklı açıdan bakabilmek içinde psikologdan destek almamız hem zaman hem de maddi kaybımızı engeller.

Peki, Psikolog bizim bu tür sorunlarımıza yardımcı olabilir mi?

Psikolog - Psikoterapist bizi yargılamadan anlayan ve yeteneklerimizden şüphe etmeyen, zaman zaman bizi silkeleyen ve çoğu kez farklı, özgün ve virüs bulaşmadan düşünmemizi sağlayan tarafsız tek kişidir. Son cümlemde düşündüren kelimesini bilerek yazdım. Belki diyeceksiniz ki biz doğru düşünmüyor muyuz? Biz insanlar ya telkine çok açığız ya da komple kendi bildiklerimizi yapan kişileriz. Çok azımızın analiz yapısı gelişmiştir. Bu yüzden çoğunlukla yaşam içinde keşkelerimiz mevcuttur.

Dünyadaki en değerli şeyiniz nedir diye size sorsam ne cevap veririsiniz? Sözlerinizi duyar gibiyim büyük ihtimalle ya çocuklarınızdan, ya anne babalarınızdan, sevgilinizden veya mal varlığınızdan bahseder gibi olursunuz. Dünyadaki en değerli şey sizsiniz çünkü siz olmazsanız hiç bir şey olmaz. Aslında en büyük güç sizde. Psikoloğunuz size, uzun zamandan beri unuttuğunuz veya artık inanmadığınız içinizdeki bu gücü sizinle tanıştırır ve tekrar kendinizle yoldaş olmanızı sağlar.

Psikoloji Sağlığı

Peki, doğru psikoloğu nasıl buluruz? Biraz araştırmalı, kaç yıldan beri tecrübeli, hangi çalışmalar yapmış, ulusal, uluslararası tecrübesi ne kadar ve belki de en önemlilerden bir tanesi de sizinle olan iletişimi nasıl. İşte bu özelliklere bakarak yaşam yoldaşınızı yani terapistinizi bulabilirsiniz.

Yalnız değilsiniz. Yalnızlık, yalnızca isteğe bağlı olarak yaşanmalı mecburiyetten dolayı değil.

Öyle bir an gelir ki, her şeyin bittiğini, yok olduğunu, onca yıllık emeklerin heba olduğunu düşünürüz ve sonrasında depresif ruh haline gireriz. İşte o an, en saçmaladığımız an’dır o an kendimizden, yeteneklerimizden, başarılarımızdan koparız, koptukça da kaybetmeye devam ederiz.

Psikolog size sizi hatırlatandır ve size yeniden gülümseme, yeniden sevebilme, yeniden başlayabilme gücünü sizin de yardımınızla içinizden çıkartıp sizinle tanıştırandır.

Siz bu yazıyı okuyorsanız, bir geçmişinize bakıp ve aslında neler başardığınızın farkına varmalısınız. Hiçte kolay olmadı bu noktaya gelmek.Bu emekleri ve başarıları yapan kişi olarak bu anı bir durak olarak görün ve biraz dinlenin tıpkı tatil gibi ve yoldaşınız psikologla birlikte yeniden başlayın yarım kalan yerden.

SaygılarımlaSosyal Medya: