Ülke Koşulları Psikoloji ve Biz

Ülke Koşulları – Psikoloji ve Biz

Beş ay içinde yaşadıklarımızı tek tek düşündüğümüzde aslında ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğimizi görebiliriz.

15 Temmuz darbe girişimi, her gün yaşanan can kayıpları, göç eden yüzbinler, Suriye’deki savaş, okulların müfredatlarının değişimi, binlerce kişinin tutuklanması, onbinlerce memurun işten çıkartılması, çocuk gelinlerin tecavüzcüleri ile evlenebilmesi için kanun değişikliği önergeleri, ilkokul-ortaokul çağındaki çocukların yurtlarda göz göre göre yanması, ekonomik belirsizlik, artan boşanmalar, şiddet olayları, zamlar, farklı bir düşünceye olan tahammülsüzlük, kadın hakları ihlalleri, insan hakları ihlalleri vs.. Toplum bir cinnet geçirme noktasında ve biz, bu karanlıkların ardından güneşli güzel günler gelecek diye kendimizi pozitif şekilde telkin ediyoruz. Etmeliyiz de çünkü başka türlü bu kaos ortamından kurtulamayız.

Psikoloji her şeyimiz

Aslında tek varlığımız ruh ve beden sağlığımız. Bu varlığımız tehlikeye girdiğinde tüm o ana kadar kazandıklarımızı ve sevdiklerimizi kaybedebiliriz. Psikolojimizi çoğu kez kendimiz düzeltemeyiz çünkü biz çoğu kez alışkanlıklarla hareket ederiz. Alışkanlıklarımız bizi bu noktaya getirdi. Eğer bu alışkanlıklarımızı sürdürmeye devam edersek varacağımız en iyi yerin burası olacağını unutmamalıyız.

Psikolojimizi düzeltecek şey yaşama farklı açıdan bakabilmektir. Farklı açıdan bakabilmek için de, bir psikologdan destek almamız hem zaman hem de maddi kaybımızı engeller.

Peki, Psikolog bizim bu tür sorunlarımıza yardımcı olabilir mi?

Psikolog - Psikoterapist bizi yargılamadan anlayan ve yeteneklerimizden şüphe etmeyen, zaman zaman bizi silkeleyen ve çoğu kez farklı, özgün ve virüs bulaşmadan düşünmemizi sağlayan tarafsız tek kişidir. Son cümlemde düşündüren kelimesini bilerek yazdım. Belki diyeceksiniz ki biz doğru düşünmüyor muyuz? Biz insanlar ya telkine çok açığız ya da komple kendi bildiklerimizi yapan kişileriz. Çok azımızın analiz yapısı gelişmiştir. Bu yüzden çoğunlukla yaşam içinde keşkelerimiz mevcuttur.

Dünyadaki en değerli şeyiniz nedir diye sorsam ne cevap verirsiniz? Sözlerinizi duyar gibiyim büyük ihtimalle ya çocuklarınızdan, ya anne babalarınızdan, sevgilinizden veya mal varlığınızdan bahseder gibi olursunuz. Dünyadaki en değerli şey sizsiniz çünkü siz olmazsanız hiç bir şey olmaz. Aslında en büyük güç sizde. Psikoloğunuz, uzun zamandan beri unuttuğunuz veya artık inanmadığınız içinizdeki bu güçle sizi tanıştırır ve tekrar kendinizle yoldaş olmanızı sağlar.

Psikoloji Sağlığı

Peki, doğru psikoloğu nasıl buluruz? Biraz araştırmalı, kaç yıllık tecrübeye sahip, hangi konularda çalışmalar yapmış, ulusal, uluslararası tecrübesi ne kadar ve belki de en önemli şeylerden bir tanesi de, sizinle olan iletişimi nasıl? İşte bu özelliklerine bakarak yaşam yoldaşınızı yani terapistinizi bulabilirsiniz.

Yalnız değilsiniz. Yalnızlık, yalnızca isteğe bağlı olarak yaşanmalı mecburiyetten dolayı değil.

Öyle bir an gelir ki, her şeyin bittiğini, yok olduğunu, onca yıllık emeklerin heba olduğunu düşünürüz ve sonrasında depresif bir ruh haline gireriz. İşte o an, en saçmaladığımız andır, o an kendimizden, yeteneklerimizden, başarılarımızdan koparız, koptukça da kaybetmeye devam ederiz.

Psikolog, size sizi hatırlatan ve yeniden gülümseyebilme, yeniden sevebilme, yeniden başlayabilme gücünü sizin de yardımınızla içinizden çıkartıp size geri veren kişidir.

Siz bu yazıyı okuyorsanız, geçmişinize bir bakıp aslında neler başardığınızın farkına varmalısınız. Hiç de kolay olmadı bu noktaya gelmeniz. Bu emekleri veren ve başarıları kazanan kişi olarak bu anı bir durak olarak görün, biraz dinlenin tıpkı bir tatildeymişsiniz gibi ve sonra yoldaşınız psikologla birlikte yeniden başlayın kaldığınız yerden.

SaygılarımlaSosyal Medya: