Psikolog Nedir

Psikolog Nedir?

Değerli Danışanlarım ve Okurlarım,

 

Psikoloji kelimesine önce bilimsel bir boyuttan bakalım: Günümüzde birçok insan hala ihtiyacı olsun olmasın psikolog kavramına soru işaretiyle yaklaşmaktadır. Önyargıları yıkmak ve psikolog nedir sorusuna kesin bir dille yanıt vermek en doğru yaklaşım olacaktır. Modern psikoloji, insan ve hayvan davranışını ve davranışın altında yatan sebepleri bilimsel olarak ele alıp inceleyen bir çalışma alanıdır. Bilişsel süreçleri ölçmenin ya da doğrudan gözlemenin imkânı yoktur. Canlıların davranışlarını gözlemleyip nörolojik bulgularla desteklenebilir. İnsanın ise çevresiyle uyum sağlama ve bir denge içinde olma eğilimi vardır. Psikoloji elde etmiş olduğu yasaları insana uyarlayarak onun davranışlarını çözmeye ve açıklamaya çalışır. Böylelikle bu uyum ve gelişim içinde insanlara yardımcı olmaya çalışan meslek grubuna ise psikolog denir.

 

Ne zaman Psikoloğa gitmeliyim?

 

Herhangi bir nedenle başa sarıyorsanız, benzer hataları bilerek veya bilmeyerek yapmaya başlamışsanız, ilişkilerinizde size zarar verebilecek kararlar alıyorsanız, duygusal, sosyal, ekonomik, cinsel kararlarınız sizi mutsuz ediyorsa, tik ve takıntılar oluşmuşsa ve bunlar sizin  yaşamınızı negatif etkiliyorsa, depresif bir ruh haline çabuk girip uzun zaman bu ruh halinde kalıyorsanız, çabuk sinirlenebiliyorsanız, ailenizle, eşinizle, çocuklarınızla, iş arkadaşlarınızla ilişkileriniz çoğu zaman kopma noktasına geliyorsa uzman psikoloğa gelmeniz sizi daha mutlu bir yaşama götürecek kapıyı açmanızı sağlar.

Psikoloğa gitmek; omuzlarınızdan büyük bir yükü bırakmanız, daha motive çalışmanız, daha kendinizle barışık yaşamınızı sağlar.

 

Psikolog Nedir Ne Yapar?

 

Birinin psikolog unvanını alabilmesi için öncelikle ilgili üniversitelerin 4 yıllık psikoloji bölümlerinden mezun olmaları gerekir. Daha sonra istedikleri alanda uzmanlaşabilirler. Psikoloji kendi altında klinik psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, spor psikolojisi gibi uzmanlık alanlarına ayrılır. Kişiler isterlerse bu alanlarda okumaya devam edebilirler.  Kişi terapi yapmak istiyorsa mutlaka yüksek lisansını tamamlaması gerekir.

 

Psikolog nedir tanımının içinde çok şey barındırabilir.  Psikoterapi salt konuşma terapisi değildir. Sorunun çözüm yeridir.

Psikologların yaptığı bazı şeyler;

 • İnsanlara sorunları hakkında farkındalık kazandırmaya çalışır.
 • Sorunlarınızı çözmenizi sağlar.
 • Tikler ve takıntılardan kurtulmanızı sağlar.
 • Organik veya inorganik birçok rahatsızlığınızı çözüme kavuşturur.
 • Sorunlarla başa çıkma yöntemlerini danışanlara yardımcı olur.
 • Çeşitli ölçekler kullanarak sorunun kaynağına inmeye çalışır.

 

Psikolog Nedir Ne Yapmaz?

 

Psikolog nedir tanımının içinde her meslek grubunun yapmayacağı şeyler olduğu gibi bir psikoloğun yapmayacağı şeyler de olmalıdır.

 • İlaç yazmaz, ilaç önermez.
 • Hastaların paylaştıklarını kimseyle paylaşmaz.
 • İnsanları yargılamaz ve eleştirmez.
 • Danışanlarını kendi istek ve düşünceleri doğrultusunda yönlendirmeye kalkmaz.
 • Hastalar adına karar vermez ve kararlarını değiştirmeye zorlamazlar.

Mutlu ve keyifli bir yaşamı kucaklamanız dileğiyle

 Sosyal Medya: