Pedagoji ve Pedagog Nedir?

Pedagoji ve Pedagog Nedir?

Pedagoji ve Pedagog Nedir?

Çocukluk dönemimiz karakterimizin temellerinin atıldığı zaman birimidir. Bu yüzden çocuklarınıza daha itinalı ve sevgi dolu yaklaşın. Bu makalemizde Pedagoji ve Pedagog nedir? sorusunun yanıtını alabilirsiniz.
Pedagog; çocuk eğitimi ve gelişimi üzerine yıllarca eğitim almış ve  mesleki yaşantısı boyunca da eğitimlerine devam eden, psikoloji dalının en  önemli bölümüdür.

 

Pedagoji Nedir?

Pedagoji: Çocuk-ergen-yetişkin üzerine çalışmalar yapar. Çocuklar uydu alıcısı gibidirler. Ebeveynler çocuklara; davranışları, mimikleri ve duygularıyla ne verirse çocuklar onu alır. Pedagojik danışmanlık ve terapiler; sağlıklı, başarılı ve sosyal bir çocuğun gelişmesini sağlar.
 

Pedagog Nedir?

Pedagog: Çocuğun gelişimine katkı sunar ve ebeveynlerin çocuklarla olan ilişkilerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlar.  0-6 yaş grubundaki çocukların her üç ayda bir pedagoga getirilmesi, sonradan çıkacak gelişimsel ve davranışsal sorunların hızlı bir şekilde çözümlenmesini sağlayacaktır. Metropollerde yaşayan aileler iş yaşantılarından dolayı çocuklarıyla yeterince kaliteli zaman geçirememektedirler. Lüks yaşam, çoğu zaman sağlıklı birey yetiştirmek anlamı taşımamaktadır. Çocuklarınızın, sizin sandığınızdan daha çok size ve sevginize ihtiyacı vardır.
Türkiye’de 1982 yılından sonra Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) bağlı üniversitelerde Pedagoji bölümleri kaldırıldığından Pedagoji bölümü Türkiye’de geri kalmış ve modern ülkelerdeki yenilikleri yakalayamamıştır. Psikologlar ve psikolojik danışmanlar bu görevi üstlenmek zorunda kalmışlardır. Pedagog; 0-20 yaş arası çocuk gelişimini inceleyen ve terapiler yapan kişidir.

 

Pedagoji ve Pedagog Çalışma Alanları Nerelerdir?

Pedagog’un  çalışma alanları:

⦁    Çocuk gelişimi
⦁    0-6 yaş gelişimi
⦁    7-12 yaş gelişimi
⦁    13 yaş ve üstü gelişim
⦁    Ebeveyn - çocuk ilişkisi
⦁    Çocuk terbiyesi ve eğitimini geliştirme programları
⦁    Bağlanma sorunu
⦁    Alt ıslatma
⦁    Hiperaktivite sorunu
⦁    Tırnak yeme
⦁    Davranış bozuklukları
⦁    Öğrenme ve dikkat bozuklukları
⦁    Okul başarısızlığı ve uyumsuzluğu
⦁    Gecikmiş dil ve konuşma bozuklukları
⦁    Aile danışmanlığı
⦁    Ergenlerde sınav kaygısı
⦁    Meslek seçimi ve gelecek korkusu
⦁    Motivasyon ve odaklanma sorunu

S KONSEPT DANIŞMANLIK
Soner KOŞAN
S.Pedagog, Psikoterapist

 

 

 Sosyal Medya: