Hipnoz Nedir

Hipnoz Nedir

İnsan bilimlerinin giderek yükselişe geçmesi ile birlikte, bir yandan yeni tedavi yöntemleri bulunurken bir yandan da eski tedavi yöntemleri gelişerek gün yüzüne çıkmaya başlamıştır. Klasik yöntemlerin yerini yeni ya da yenilenen yöntemler almaktadır. Bu yöntemler arasında gösterebileceğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış olan hipnoz, bildiğimiz üzere uyku ile yakın anlama gelse de bir uyku halini tarif etmemektedir. Bunun aksine hipnoz, uykudan önceki bilincin açık olduğu bir sürece tekabül eder. Bilinçaltına telkinlerin verildiği bir süreci işaret ettiği için hipnozun aslında bir uyanıklık hali olduğunu söyleyebilmekteyiz. Net bir tanımının yapılması zor olan hipnoz, genel olarak yarı uyur yarı uyanık hal olarak tanımlanabilmektedir.

Hipnoz Nedir ve Hangi Konularda Bize Yardımcı Olur?

Günümüz şartlarında, terapi ve tedavi yöntemleri bir destek aracılığıyla sürdürülürken, hipnoz aslında kişinin kendi tedavisini kendi içerisinde bulma sürecidir. Bu bakımdan diğer yöntemler ile arasında keskin bir çizgi bulunmaktadır. Tarihsel arka planına baktığımızda hipnozun aslında yeni bir yöntem olmadığını görmekteyiz. 18. Yüzyıldan bu yana değişim ve dönüşümler geçirerek gelmiş olan hipnoz, günümüzde pek çok konuda bize yardımcı olmaktadır. İlk olarak, fobileri yenme konusuna odaklanan hipnoz, hayatımıza yerleşmiş korkularımızın kökenine inip onları yenmemize yardımcı olabilmektedir. Çoğunlukla bu alanda hipnoza başvurulsa da, farklı alanlarda yapılan tedavilere de destek olmaktadır. Hipnozun ikinci çalışma alanı ise sigarayı bırakmaya yöneliktir. Sigara bırakma konusunda büyük sorunlar yaşayan bireylerin hipnoz yardımıyla bu sorunla kolaylıkla başa çıkabildiklerine şahit olmaktayız. Hipnozun kullanıldığı bir diğer yaygın alan ise zayıflama tedavileridir. Bu tedavilerin zor süreçler olduğunu bilen hipnoterapistler, zayıflama tedavilerinde yoğun olarak çalışmaktadırlar. Birçok alanda kendisine yer bulabilen hipnoz, öğrenme güçlükleri konusunda da çocuk ve ergenlik dönemindeki bireylere yardımcı olabilmektedir. Öğrenilmiş çaresizlik dediğimiz kavramı yenmek, hipnoz aracılığıyla çok daha kolay olmaktadır.

Hipnoz Nedir ve Hipnoz Hakkında Önemli Detaylar

Türkiye’de hipnoz çok yaygın olarak bilinse de profesyonel anlamda henüz istenen yetkinliğe ulaşılabilmiş değildir. Çünkü hipnoz ile meşgul olacak terapistlerin, bir kavramsal arka plana da sahip olmaları gerekmektedir. Hipnoz yetenek ile değil eğitim ile yapılabilen bir tedavi sürecidir. Dolayısıyla alanında yetkin olmayan kişilerin hipnoz tedavisi yapıyormuş gibi kendilerini tanıtmalarına karşılık bilinçli bir süreç izlenmelidir. Merkezimiz S Konsept Akademi'de Hipnoz seanslarını ulusal ve uluslararası tecrübeye sahip olan Uz. Psikoterapist Soner Koşan gerçekleştirmektedir. Güzel, sağlıklı, umutlu günler dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Hipnozla zayıflama isimli makalemizi okuyabilirsiniz.Sosyal Medya: