Hamilelikte Bebek Annenin Ruh Halinden Etkilenir mi ?Annelik duygusu içgüdüsel bir olgudur. Anne olmak, kendinden bir parçayı dünyaya getirmek, içinde senden bir parçanın an be an büyümesine tanıklık etmek ve onu sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmekle beraber büyüyen duygular bütünüdür. Tüm bu evreleri hayal etmek, an be an 9 aydan fazla bir süre boyunca bu gelişime tanıklık etmek, içinde olmak ve doğan sağlıklı bebeğin zafer çığlıklarına ortak olmak bir anne adayının yaşayacağı mucizevi olayların belki de en başında gelir.
Yediğiniz yiyecekler bebeği olumlu yönde etkiliyor.
Bu mucizevi olayın, yani yaradılış tarihinin her doğumla yeniden yazılması anneye mutluluk verdiği kadar sorumluluklar da yüklemektedir. Anne bu sorumluluk bilinciyle yediği, içtiği gıdalara dikkat etmeli. Annenin algıları, tat alma dokuları bebeğinkiyle iç içe geçtiğinden, yenilen yemek her iki canlıyı birden doyurmakta. Soluduğunuz hava, yaşadığınız yer, yediğiniz yiyecekler hepsinin doğrudan bebeğe pozitif veya negatif etkisi mevcuttur.
Bebeğin gelişimi de anneyi doğrudan etkiliyor.
Elde edilen son bilimsel veriler ışığında biliyoruz ki hamilelik dönemi hafta hafta hızlı bir gelişim göstermekte. Değişim o kadar hızlı olmakta ki, bir fasulye tanesi kadar büyüklükten 9 ay içinde üç kilodan fazla ve 50 cm civarında bir bebeğe dönüşmekte. Bu hızlı gelişim anne karnında olduğundan, annenin ruh hali bebeği, bebeğin gelişimi ise anneyi doğrudan etkilemekte.
Bebek annenin elini hissetmeye başlıyor.
12. haftada bebeğin tat ve doku organları değişmekte 17. haftada bebekteki gelişim daha da hızlandığı için, anne kitabı daha yüksek sesle okuduğunda veya müziği biraz daha yüksek sesle dinlediğinde anne karnındaki bebek bu ses frekanslarını duyabilmekte. 21-27 hafta arası bebeklerde dokunma duygusu geliştiğinden bebek annenin elini hissetmeye başlar. 27. haftadan sonra bebek gözlerini açar ama göremez kısacası her hafta dış dünyaya bir hazırlık evresi halinde geçer. Bu evreler içinde anne karnındaki bebek, dış dünyadan etkilendiği gibi anne de içindeki bebeğin davranışlarından etkilenir. Anneler unutmamalı ki, bebekle doğrudan veya dolaylı iletişim 12. haftadan itibaren başlar ve doğum anına kadar sürer.
Anne karnındaki bebek, annenin spor faaliyetlerinden veya yavaş hareketliliğinden, gülümsemesinden veya panik, tez canlı yapısından, depresif ruh halinden etkilenir. Çünkü sergilediğimiz her davranış bir sinir ve kas sisteminin hareketliliğinden oluşur. Duygularımız hormonsal salgılarımızdan kaynaklanmakta. Korku, tedirginlik, mutluluk, heyecan, ağrı hissetme gibi duygularımız vücudumuzdaki seratonin, dopamin, endorfin, melatonin gibi hormonların yeterli veya yetersiz salgılanması ile gerçekleşmekte. Bu hormonlar da doğal olarak bebeğin ruh halini etkilemekte.
Hamilelikte pozitif olmak bebeğe çok büyük yarar sağlar.
Annenin yaşadığı bir korkudan dolayı erken doğumların, hamilelik erkense düşük olma ihtimallerinin ve hatta anne huzursuzken bebeğin kaslarının daha hareketli olması gibi hamilelik evrelerinin olduğunu bilmekteyiz. Bu yüzden hamilelik sürecinde sağlıklı beslenmenin, hamilelik evrelerine göre düzenli ve dikkatli spor yapılmasının, bol bol gülümsemenin ve sosyal yaşamın içinde olmanın anneye ve bebeğe çok büyük yarar, mutluluk, huzurlu bir hamilelik dönemi getireceğini söyleyebiliriz. Hamilelik döneminde doktor tavsiyelerine mutlaka uyulmasını, doğum yaklaştıkça profesyonel ebelerden, normal doğum ve sezaryen ile ilgili doğru bilgilendirilmelerin alınmasını kesinlikle önermekteyiz.

S KONSEPT DANIŞMANLIK
Soner KOŞAN
Pedagog, Psikoterapist

 Sosyal Medya: