Evlilik TerapisiBaşlangıçta var olan yoğun duygular ve beklentiler, evliliğin mutlu sürmesi için yeterli olamamaktadır. Çiftlerin kişisel yetenekleri, becerileri ve kişilikleri, evliliğin sürmesini sağlayacak önemli etkenlerdendir. Duyarlılık, sadakat, sorumluluk, verilen sözlerin yerine getirilmesi, eli açıklık, paylaşım, saygılı olmak gibi. Çiftler arasındaki iş birliği, uzlaşmacılık ve kararların ortak alınması, karşılıklı desteğin ve anlayışın bulunması, çiftlerin birbirlerinin hata ve kusurlarına karşı hoşgörülü olması da ilişkinin uyumlu sürebilmesi yönünden çok önemlidir.

Eşlerin paylaşımının gerekli olduğu bir diğer alan da boş zaman etkinlikleridir. Eşlerden her birinin boş zamanlarında yapmayı isteyebilecekleri değişik etkinlikler vardır. Bunların bazılarına birlikte katılmaları, sorumlulukları kadar eğlenceyi de paylaşmaları anlamına gelmektedir. Bu da, birbirlerini daha yakından tanımalarını ve aralarındaki duygusal bağı güçlendirmelerini sağlayacaktır.

Örneğin; balık tutmayı seven bir eş, bu hobisini eşi sevmediği için onunla paylaşmıyorsa eşini katılım için zorlamamalı; diğer yandan eşi de kendisine engel olmamalı. Dahası, arada bir de olsa balığa beraber gidip, eşinin yanına oturarak, birlikte söyleşerek, balıklar ile ilgili, olta ile ilgili düşüncelerini paylaşarak, onu dinleyerek bu etkinliğini desteklediğini göstermelidir.
Ancak bu, eşlerin tüm zamanlarını birlikte geçirmeleri anlamına gelmemelidir. Eşlerin her birinin bağımsız geçirebilecekleri zamanlarının olması gerekir.

 

İnsan hayatında iki önemli tasarruf vardır.
⦁    Eş seçimi
⦁    Meslek seçimi

Bu hayati önem taşıyan iki kararda doğru karar verme kişiyi mutlu ya da mutsuz eder.
⦁    Evlilikte doğru kişiyi bulma
⦁    Evliliğe nasıl bir anlam verdiği ve yüklediği
⦁    Evlilikten ne beklediği
Bu etkenler evliliğin doğasını oluşturur ve yönlendirir.
Evlilik ortak bir projedir. Eşlerin, evliliği ortak beklentiler üzerine kurmaları ve ortak bir proje haline getirmeleri gerekir. Aksi takdirde her ikisi de geminin tek kaptanı olmaya çalışırsa evlilik son bulur.
Beklentilerin gerçekçi olup olmadığı ve kadın ile erkeğin beklentilerinin birbirleri ile örtüşüp örtüşmediği, evlilikteki uyum, iletişimle sağlanır. Duygusal ve sosyal iletişimi sağlıklı bir şekilde evliliklerine entegre eden çiftler uzun vadede birlikte daha mutlu bir yaşamın anahtarını elde etmiş olurlar.

 

ÇÖZÜM VE DANIŞMANLIK:
Evliliğinizde eksik giden bir şeylerin farkındaysanız veya evliliğinize başladığınız andaki duygu ve güvenin eksildiğine inanıyorsanız evliliğinizde profesyonel bir uzmanın yardımına ihtiyacınız var demektir. Çünkü sorunu daha küçükken ve kişiler yıpranmadan, evlilik tehlikeye girmeden çözüme kavuşturmak elinizde.

 

Evlilikteki Mutluluğun Sırrı Empatide Gizli.
Empati, kendini karşısındakinin yerine koyarak onun duygularını anlamaya çalışmak demektir. Evlilik ve aile terapilerinde empati eğitimi, eşlerin birbirlerini anlamaları açısından büyük önem taşımaktadır. Terapi süresince eşlere birbirlerini nasıl daha iyi anlayabilecekleri öğretilir. Gereksiz çatışma ve anlaşmazlıklara yol açan yanlış anlama ve iletişim kopuklukları giderildiğinde, pek çok evlilik hâkim önüne gitmekten kurtarılabilir.

 

Var Olan Sorun, Eş Desteği İle Atlatılır.

Evlilik ve aile danışmanlıkları, aile bireylerinden yalnızca birinin belirgin psikolojik problemlerinin bulunduğu durumlarda (depresyon, panik atak, heyecan kontrolsüzlüğü, davranış bozuklukları vs.gibi) problemi olan tarafı bireysel olarak tedavi ederken, diğer eşi de problemi ortadan kaldırabilmeye yardımcı olması için yönlendirir. Bir anlamda, eşinin sorunuyla başa çıkma yollarını öğretir. Her iki eşe de sağlıklı iletişim kurmayı öğretirken, yıkılmak üzere olan yuvanın kurtulmasına yardımcı olur.

Unutmayın; evliliğinizde eşinizle birlikte üstesinden gelemediğiniz uyum ve iletişim sorunlarınız varsa, tarafsız bir aile danışmanına başvurmanız, çözüm için atabileceğiniz en önemli adım olabilir.


S KONSEPT DANIŞMANLIK
Soner KOŞAN
Pedagog, Psikoterapist

 Sosyal Medya: