Evlilik Danışmanlığı Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Boşanmadan önceki durak: Evlilik Danışmanlığı

Evlilik, birbirini beğenen ve artık daha çok beraber zaman geçirmek isteyen iki kişinin en mutlu kararıysa, ayrılmak da artık beraber yaşamanın mümkün olamayacağını düşünen iki kişinin hüzünlü kararıdır.

Evliliklerde daha çok hayaller kurulur ve hayallere beraber ulaşmanın vereceği hazlar, umutlar düşlenir.  Hayal kurmak tabii ki evlilik için çok önemli bir unsurdur. Hayalleri gerçeklerle temellendirmek, kurulan hayallerin gerçekleşmesini sağlar. Çoğunlukla bizim yaptığımız şey, karşı tarafın kendisini değiştirmesini beklemek veya bir çok soruna karşı sessiz çığlığımızı sürdürmektir. Her iki yaklaşım da evliliğin hızlıca çökmesine yol açar.

Boşanmaya karar vermek zordur ama karar verildiği zaman da bir o kadar hızlı gelişebiliyor. Her iki tarafın birbirinden veya bir tarafın karşısındakinden umudunu kesmesi, kendini kapatması, sevgisini sorgulaması, geçmişte ona yaptığı iyilikleri, jestleri sorgulaması hem kişiyi depresyona sokabilir hem de evlilik kurumundan hızlıca uzaklaştırır.

Evlilik danışmanına evlenmeden önce veya evliliğin ilk yıllarında gidilmesi çiftlerin yıpranmasına ve yaşanacak öfkeye engel olur. Boşanma dilekçesi vermeden önce evlilik terapistine gitmek, çiftlerin birbirlerine verecekleri son bir umut ve hediye olarak da görülebilir, bu durum çiftler üzerinde çok olumlu izler bırakabileceği gibi çocuklar varsa, çocukların gelişimlerini de olumlu yönde etkileyecektir. Evlilik danışmanı size tarafsız, özgün yaklaşım sergiler.

“Evlilik danışmanı neyi değiştirebilir ki, bu evliliği biz düzeltemedik psikolog mu düzeltecek?” demeyin. Çünkü Psikolog tarafsız, bu alanda uzmanlaşmış, tecrübe kazanmış ve yüzlerce çift terapisi yaparak sorunları çözebilmiş, her iki kişinin de hassasiyetlerini anlayabilecek kişidir.

İyi bir Evlilik Danışmanı: Evlilik içinde yaşadığınız, sosyal, duygusal, cinsel, ailesel, çocuk gelişimi üzerine çıkan tüm problemlerde tam ve koşulsuz destek verir.

Evlilik danışmanı, sizi karşı tarafın isteklerine göre yönlendirmez, sizi anlamaya, algılamaya çalışır. Sizi doğru algıladıktan sonra karşı tarafın da bu şekilde algılamasını sağlar.

En iyi evlilik danışmanını bulmak için, uzmanın cv’sini iyi inceleyin ve internetten iyi araştırın. Evlilik danışmanlığında uzman terapist, sizi beraber ve tek tek seanslara alır ve süreci devam ettirir.

Yeniden beraber olabilme ihtimali, yeniden sevebilme ihtimali, yeniden çocukların kendilerini güvende hissetme ihtimali. İşte bu ihtimalleri evlilik danışmanlığı ile gerçekleştirebilme imkânınız var.

Saygılarımla

Soner KoşanSosyal Medya: