WISC-IV Zeka Testi


WISC-IV Zeka Testi

Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği (WÇZÖ-IV), 6 yaş 0 ay ile 16 yaş 11 ay yaş aralığındaki çocuklara yönelik uygulanan bir zeka testidir. Bireysel olarak uygulanır. Zeka kavramını faktörler bazında ele alan ve zekayı 15 farklı alanda ölçen bir testtir. 10 temel, 5 yedek alt testi mevcuttur. WISC-R testinin 1980’li yıllarda gelişmiş olmasına karşılık WISC-4 oldukça yeni, Türkiye’deki norm çalışmaları 2013 yılında tamamlanmış ülkemizdeki en kapsamlı ve en güvenilir zeka testidir.

WISC-4 testi sadece zeka aralığını ölçmekle kalmaz; Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği İşlemleme Hızı puanları elde edilerek çocuğun kendi yaş normları içerisindeki başarı düzeyi bilgisine ulaşarak çocuğun güçlü ve zayıf yanlarına dair bilgiler elde edilir.


Kimler Uygulayabilir?

WISC-4, Sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından eğitimlerini tamamlamış psikologlar tarafından uygulanmaktadır. Uygulanan zeka testinin ardından aileye çocuğun hangi zeka grubunda yer aldığını, güçlü ve zayıf yönlerini içeren detaylı açıklamalar barındıran bir rapor verilmektedir.

Süresi

Testin süresi testi alan öğrencinin yapış hızına bağlı olarak 65 ile 115 dakika arasında değişmektedir.,

Testi Yaptırmaya Gelmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

WISC-4 uygulaması yapılacak çocuğun, dinlenmiş, uykusunu almış, karnı tok olması önerilir. Ayrıca çocukta kaygı ve endişeye yol açacağı için çocuğa zeka testine götürüldüğü söylenmemelidir. Çocuk; test, zeka testi, sınav gibi terimleri duymamalıdır. Dikkatli yap, iyi dinle gibi kaygısını arttırıcı yönergeler verilmemelidir. Gerekli açıklamalar uygulama öncesinde uygulayıcı psikolog tarafından yapılır.