Bilinçli Ebeveynler Okulu


Bilinçli Ebeveynler Okulu

2012 yılından beri İstanbul’un 10 ‘dan fazla ilçesinde 14.000’ne yakın anneye uzman psikologlar öncülüğünde özel – devlet, anaokulu – ilkokul – ortaokul – kolejlerde ve kurumlarda çocuk – ergen gelişimi üzerine interaktif, vaka analizli 260 seminer düzenledik.

2017 yılından itibaren Bilinçli Ebeveyn Okulu eğitimlerimizi 10 konu başlığı halinde şirket çalışanlarına da vermeye başladık. Tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor tüm Türkiye’de Bilinçli Ebeveynler Okulu seminerlerinde buluşmak üzere.

Not: Bilinçli Ebeveynler Okulu eğitimleri Bilinçli ebeveynler eğitmeni yetiştirmeye başlıyor. Artık ebeveynler eğitim almakla kalmıyor aynı zamanda eğitimleri veren destek ekibinde yer almaya başlıyor.

Projenin açılımı:

Şirket çalışanlarınıza verilecek aile, farkındalık ve eğitim modülü: Şirketinizde 20-45 yaşındaki ebeveyn adayları ve 0-15 yaşında çocukları olan ebeveynlere yönelik sunulmaktadır.

Projeye nasıl dahil olabilirim

Bilinçli Ebeveynler Okulu projesine kurumunuz iki farklı alanda katılabilir.

 1. Şirket içi motivasyon ve bilinçlenme seminerleri: 20-45 yaşındaki çalışanlarınız bu eğitimlere katılarak hem kişisel gelişim hem de çocuk eğitimi ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olabilir ve böylelikle ebeveyn adayı veya ebeveyn olarak çocukları ile ilgili birçok olası sorunları çözümleyerek daha huzurlu olarak iş yerinde çalışabilir.
 2. Bilinçli Ebeveynler Okulu seminerlerine markanızla beraber sponsor olabilirsiniz: Bilinçli Ebeveynler Okulu projesi ile Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde halk eğitimleri verdirerek toplumsal bilinçlenme ve sorumluluk projesini müşterilerinizle buluşturabilirsiniz.

Bilinçli Ebeveynler Okulu projesi kendi bilinçli ebeveynlerini de yetiştiriyor, sertifikalandırıyor ve eğitim vermeye davet ediyor.

Bilinçli Ebeveynler Okulu’nun diğer ebeveyn eğitimlerinden farkı ne?

Bilinçli ebeveynler Okulu projesi klasik ‘Anne ve Baba Okulu’ değildir. İçeriği, gerçek vaka analizli örnekleri, sunum şekli, interaktif diyaloglar halinde olması, bütünsel ve analitik yaklaşımı, uzman psikologlar tarafından anlatılması, 14.000’den fazla ebeveyne verilen seminerlerden dolayı oluşan tecrübelerden dolayı ebeveynlerimize farklı, sorgulanabilir, araştırılması gereken ve kendi yaşamıyla barışık eğitimler bütünüdür.

Bizim gözümüzle Bilinçli Ebeveynler Okulu:

“Çocuklar, anne ve babalarının kendilerini fark etmesi için uğraşır. Ebeveynler de çocuklarının kendi başlarına yaşamalarını öğrenmeleri için çaba sarf ederler. Ne garip çelişkidir ki, her iki tarafın aynı şeyi istemesine rağmen sorun tam da buradan çıkar ve tüm ilişkileri darmadağın eder. Bunun adı iletişimsizlik ve algılayamamadır. Biz uzmanlar olarak, annelere, ebeveynlere ulaştığımız eğitimlerle üçüncü bir yolun olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Bilinçli Ebeveyn olmak, çocuk gelişimi kitaplarını çok okuyup araştırmaktan öte sevgimizi filtresiz ve koşulsuz vermektir. Yani sevgimizi bir başarı veya yeteneğe bağlamadan yalnızca çocuğumuz olduğu için vermeliyiz. Bakın o zaman tüm kapılar nasıl birer birer önümüzde açılıyor. Eğitimlerimizde her zaman dediğimiz gibi; ödül ve ceza olmadan, kendi kişisel yolculuğumuzu çocuk üzerinden yapmadan yalnızca algılayarak ve bilinçlenerek çocuklarımızın özgüvenlerini yükseltip daha başarılı, umutlu, başkalarına bağımlı olmamalarını sağlayabiliriz. Çocuğumuz bizim, bizde çocuğumuzun öğrencisi olacağız ama birbirimize öğretmenlik yapmadan sadece ebeveyn olmaya devam edeceğiz…”

 

Anneler artık daha detaylı ve çözümsel bilgi istiyor. S Konsept Akademi & ADED iş birliğinin genişletilmiş kadrosu ile binlerce ebeveynin sorularını dinamik bir şekilde cevaplıyor, çocuk -anne, baba iletişimine destek veriyor, daha mutlu bir ailenin temellerine pedagoji katıyoruz.

 

Program sonrası oluşan Ebeveyn Farkındalıkları:

 • Başkasıyla problem yaşadığımda çocuğuma sarılırdım. Ona meğerse nasıl ağır bir sorumluluk yüklemişim. Çocuğum bu yüzden benden kopamıyormuş.
 • Meğerse çocuğum benimle baş etmek için inadıma gidiyormuş.
 • Ortam güvenilir olduğu halde aşırı korumacı yaklaşımım yüzünden çocuğum özgüvensiz ve pısırık olmuş.
 • Hiçbir çocuk haylaz, korkak, şımarık, başarısız doğmuyormuş. Bizse her istediğimiz olmadığında kime çektin diyoruz. Onu böyle yapan bizleriz L
 • Çocuğum bana sinyal olarak gösterdiği dağınıklığı, agresifliği bir süre sonra benim anlayışsızlığım yüzümden özümsüyormuş.
 • Çocuğumun altını yüzüm asık değiştirmemeliymişim.
 • Ona sunduğum aşırı sevgi ve ilgi ne kadar zararlıymış.
 • Çocuğum 3-4 yaşında cinsel organı ile ilgilenirken ona ters davranmamalıymışım, bu onun vücudunu masumca keşfetmesiymiş ve geçiciymiş. Benim sert davranışım onun yetişkinlikte cinsel sorunlar yaşamasını tetikliyormuş.
 • Çocuğumu yanımda yatırmamam gerekiyormuş. Bu onun duygusal gelişimi için çok önemliymiş.
 • Çocuğumun gece gelip ‘Seninle yatabilir miyim?’ demesi, güven ve yalnızlık probleminden ileri gelebiliyormuş…
 • Çocuğuma her sınavı için ödül ya da ceza verirdik. Ne üzücüdür bunu anlıyoruz ki, ilk rüşveti çocuğumuza biz vermişiz.
 • Oğlumun artık her saldırgan davranışında ‘neden yaptın?’ değil, ‘ne hissederek’ yaptın diyerek duygusunu anlayacağım ve ona daha yakın olacağım.
 • Kazandığı bonuslar, altınlar, puanlar ona kendisini değerli hissettirdiği için oyun bağımlısı olmuş hâlbuki. Artık onu daha çok takdir edeceğim.

 

Bilinçli Ebeveyn Okulu eğitimlerinin amacı:

 1. Reçete vermeden çocuklarımız için en doğru bilgiyi yetkili ağızdan algılamalarını sağlamak ve bildikleri ve öğrendikleri bilgileri sorgulattırmaktır. En son aşamada ise doğruluklarına inandıkları teorik bilgiyi kendi yaşamlarına entegre etmelerine destek olmak.
 2. Bilinçli ebeveynler eğitimleriyle sertifika programları düzenleyerek Bilinçli Ebeveynler eğitmeni, koçu yetiştirerek bilgiyi her yere ulaştırmak.

 

Eğitimin içerisindeki konular:

 • Çocuğun dünyaya gelişi Mars gezegenini keşfetmeye benzer.
 • Bilinçli anne kimdir? (kişisel problemlerimizi organize ederek çocuk yetiştirmenin ipuçları
 • Çalışan annenin tükenmişlik sendromu,
 • Hangisi daha çok korumacıdır. Kartal mı? Türk annesi mi?
 • Masallar ve travmalar - Kırmızı Başlıklı Kız
 • İhmal ve istismardan çocuğu korumak – çocuğa karşı tutum – çözüm için önemli adımlar,
 • Çocuklara açılan kapı: Oyun oynamak
 • Anne mi çocuğa, çocuk mu anneye bağlı?
 • Alt ıslatma, Tırnak yeme, Kekemelik, Agresyonun altındaki sebepler
 • Bağımlılıklarımızın altındaki yalnızlıklar (Okul sorunları, İnternet, Tv, Tablet vs)
 • Bir ebeveyn klasiğinden öteye bir adım atmak


Her seminer ortalama 1,5 – 2 saat arasında sürüyor. Seminerleri tek tek verebildiğimiz gibi blok halinde de verebiliriz.

 

Detaylı bilgi ve seminer takvimimizi öğrenmek için mail veya telefon ile iletişime geçebilirsiniz.