İstanbul Bostancı’da Zeka Testleri ve Gelişimsel Değerlendirmelere yönelik “10 Adet Çocuk/Yetişkin Zeka ve Dikkat/Algı Testleri Uygulayıcı Sertifika Eğitimi” düzenliyoruz. Çocuklarla ilgili bilimsel verilere ulaşma konusunda uzmanlara ve ailelere yardımcı olan ve yol gösterici işlevi olan bu testlerin uygulayıcı eğitimi Akademisyen Uzman Psikolog Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Ayna tarafından verilecektir. Aşağıda eğitim içeriği ve katılım koşulları hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

    1.  Benton Görsel Algı Testi:

Görsel – mekansal belleğin ölçülmek istendiği durumlarda kullanılabilir. Şekillerin farklı sürelerde sunumunu, şeklin bakarak çizilmesini, çizimin gecikmeli olarak akıldan yapılmasını veya başka şekiller arasından tanınmasını içermektedir. Benton Görsel Bellek Testi, şekil belleğini anlık ve gecikmeli olarak değerlendirebilmekte; bunun da ötesinde, görsel belleği, görsel algılama ve motor yeteneklerden ayırt edebilmektedir. 8 yaş ve üzeri bireylere uygulanabilir.

    2.  Bender Gestalt Motor Algı testi:

Bu test, çocuklarda görsel motor işlevini görmek için gelişimsel bir test olarak kullanılarak hem yetişkin, hem de çocuklarda geriliği, regresyonu, fonksiyon kaybını ve organik beyin hasarlarını saptamaya ve özellikle regresyon vakalarında da kişilik sapmalarını bulmaya ışık tutmaktadır (zeka geriliği, afazi, çeşitli organik beyin hasarları, psikozlar, gerçek olmayan hastalanmalar gibi). 7-14 yaş arası çocuklara uygulanabilir.

    3.  Goodenough-Harris Adam Çizme Testi:

Çocukların çizdikleri resimlerin gelişimsel olarak ölçülmesi, zihin gelişimlerinin ve seviyelerinin ölçülmesi ve çizilen resimlerin projektif yaklaşımlarla yorumlanarak bireyin “kişilik özelliklerinin” betimlenmesi amacıyla uygulanan psikoanalitik ekol testidir. 4-14 yaş arası çocukların algılama düzeylerini ve genel zihin gelişimlerini ölçen testtir.

    4.  Catell 2A Zeka Testi:

Kültürden arınmış bir testtir. Bütün toplumlara uygulanabilir. 8-14 yaş aralığındaki çocuklara uygulanan bir zeka-performans testidir.

 

 

 5.  Catell 3A Zeka Testi:

Kültürden arınmış bir testtir. Bütün toplumlara uygulanabilir. Yetişkinlere uygulanan bir zeka-performans testidir.

    6.  Ankara Gelişim Envanteri (AGTE):

0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimsel açıdan değerlendirilebilmesi amacıyla annelere uygulanan bir envanterdir. Dil gelişimi, zihinsel becerileri, küçük kas gelişimi, büyük kas gelişimi, sosyal gelişimi ve öz bakım becerileri tek tek değerlendirilir.

    7.  Porteus Labirentleri Zeka Testi:

7-14 yaş arasındaki bireylere uygulanan bireysel zekâ testi olarak kullanılmaktadır. Zekânın planlama ve genel yeteneğini belirlemek amacıyla kullanılmaktadır. 12 labirentli kartlardan oluşmaktadır. Sınırlandırılmış süre uygulaması yoktur.

    8.  Louisa Düss Psikoanalitik Hikayeler Testi:

Çocukların kompleks ve sorunlarını çözümlemek için hazırlanmış tekniklerin en geliştirilmişlerinden biridir. Bu teste yararlanılan öyküler daha çok onların anlayabilecekleri ve ilgi duyabilecekleri biçimde yapılandırılmıştır. Öyküler özellikle çocuklar için hazırlanmış olmakla birlikte yetişkinlere de bir düş gücü testi olarak uygulanabilir. 3 yaş ve üstü bireylere uygulanabilir.

    9.  Peabody Kelime Testi:

3 – 17 yaş arasındaki bireylerin alıcı dil yaşını ölçmek amacıyla uygulanan bir testtir.

    10. Metropolitan Okul Olgunluğu Testi:

Okul görevlerine yardımcı olan başlıca faktörler, çocuğun dildeki başarı ve becerileri, görsel ve işitsel algılama, adale koordinasyonu, hareket becerileri, sayı bilgisi gibi faaliyetlere yönelik test çalışmasıdır.  Çocukların okula, verilen yönergeyi anlama ve uygulamayı başarmaya hazır olup olmadığını saptamak amacıyla yapılan bir testtir. 5-6 yaş aralığındaki çocuklara uygulanır.

 

Eğitim süresi:    2 gün (Cumartesi-Pazar)

Eğitmen:            Dicle Üniversitesi öğretim görevlisi, Uzman Psikolog Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre AYNA

Eğitim yeri:        S Konsept Danışmanlık – Merkez Ofis

Eğitim ücreti:    550,00 TL + KDV (Kullanılacak materyaller dahildir.)

* Minimum 10 kişilik katılımlar için grup indirimi uygulanmaktadır. Grup indirimleri için Kurumsal Portföy Sorumlumuzla irtibata geçiniz.

Katılabilecek Meslek Grupları:

 • Alanda çalışan psikologlar,
 • Psikolojik danışmanlar,
 • Sosyal hizmet uzmanları,
 • Çocuk gelişimi öğretmenleri,
 • Okul öncesi öğretmenleri,
 • Özel eğitim öğretmenleri,
 • Lisansı sosyoloji, felsefe olup rehber öğretmen olarak atananlar,
 • Uzman, Asistan ve Pratisyen Hekimler,
 • Lisans mezunu Hemşireler,
 • En az 450 saatlik aile danışmanlığı sertifikasına sahip olanlar başvurabilir.

Bu branşlar da eğitimine devam eden lisans & lisansüstü üniversite öğrencileri de çalışmaya katılabilirler.

Sertifikasyon:   Eğitim sonunda katılımcılara Uygulayıcı Sertifikası verilecektir.

Katılım: Eğitime katılmak isteyenlerin kesin kayıt yaptırabilmeleri için eğitim ücretinin 250 TL’lik kısmını peşin olarak banka hesap numaralarından birine yatırıp, www.skonseptdanismanlik.com adresinden ya da 0216 519 92 52 – 0534 397 75 79 numaralı telefonlardan kesin kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

EĞİTİME KAYIT OLANLAR AŞAĞIDAKİ ŞARTLARI KABUL ETMİŞ SAYILIR.

 • KAYITLAR KONTENJANLA SINIRLIDIR. KESİN KAYDINI ÖNCE YAPTIRANLARA ÖNCELİK VERİLİR.
 • ADED VE S KONSEPT AKADEMİ TARAFINDAN EĞİTİM İPTALİ SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA ÖN ÖDEMELER İADE EDİLECEKTİR.
 • EĞİTİMLERİMİZİN DEVAMLILIĞI  İÇİN, KURS BAŞLAMA TARİHİNE 1 HAFTA KALA KATILIMCILARIN KARAR DEĞİŞİKLİĞİ HALİNDE  ÖN ÖDEME ÜCRET İADESİ OLMAYACAKTIR.
 • ŞİRKETİMİZ EĞİTİM TARİHİNİ DÜZENLEME VE DEĞİŞTİRME HAKKINA SAHİPTİR.

BAŞARILAR DİLERİZ.