Perspektif ve Meslek Seçimi

Özellikle 8. Sınıftan itibaren öğrencilerin meslek seçimi veya ne olmak istedikleri ile ilgili somut bir düşüncelerinin olması gerekir ki daha sonraki yıllarda Teog, YGS, LYS gibi geleceğe hazırlık sınavlarında başarılı olabilsinler.

“Nereye gideceğini bilmiyorsan yürüdüğünün çokta bir önemi yok” diyen söz tamda şu andaki sistemi anlatmakta.  Birçok okulda eğitimler veriyoruz. Bir ay önce bir devlet, birde özel okulda seminer verirken şu soruları her iki okulda da sordum.

Sorduğum öğrenciler 11.sınıfa gidiyorlardı.

1. Soru: Arkadaşlar bir yıl sonra üniversiteli olacaksınız hangi bölümü okumak istiyorsunuz?

Seminer salonunda herhalde 100’ e yakın öğrenci vardı. Önce herkes sustu sonra parmak kaldıranlar oldu. El kaldıranlara söz verdiğimde ağızlarından çıkan meslekler şöyleydi; doktor, bilgisayar mühendisi, veteriner, sanatçı, futbolcu, müzisyen, politikacı…

2. Soru: Nasıl bir insan olmak ve nasıl yaşamak istiyorsunuz?

Cevaplar çoğunlukla zengin olmak, mafya babası olmak, güçlü biri olarak hüküm sürmek, çalışmak zorunda olmayan beleşten yaşayan biri olmak yönündeydi.

3. Soru: Okumak istediğiniz bu bölümleri en çok evde veya dışarıda kim dillendirdi ve neden bu bölümleri okumak istiyorsunuz?

Cevaplardan bazıları: “Annem, babam bu bölümü okumamı istiyor, gazetelerde okudum, sevdiğim bir  akrabam bu mesleği yapıyor, çok para kazanılıyormuş, geleceğin mesleği, zengin olmak için,  rahat olduğu için, başak ne olabilirim ki, fark etmez, bir yer okuyayım da, ailemden uzaklaşayım da…. gibi cevaplar aldım.

Bu öğrencilerden birçoğu bu meslekleri okumaya çalışacak ama okuyamayacak veya bitirse bile o alanda rekabet gücünden kaynaklı ya yeteri kadar başarılı olamayacak ya da farklı meslekleri yapmak zorunda kalabilecekler. Hepsi için konuşmuyorum tabikî. Şunu çok iyi biliyorum. Kişi gerçekten bir mesleği veya geleceği içselleştirmiyorsa o meslekte yeteri kadar başarılı olamıyor.

Öğrencilerimiz meslekleri tanımıyor veya tanısa bile o mesleğin ya negatif taraflarını veya pozitif romantizmi tarafını biliyorlar. Bu yüzden Perspektif ve meslek seçini adlı projeyi kolejler ve okullar için hazırladık.

Bu proje ile birlikte önce 8. Sınıflardan başlayarak 12. Sınıflara kadar her yıl meslek guruplarından öğrenci, akademisyen ve çalışanı okullara getirip seminerler verdirtiyor interaktif çalışma yaptırıyoruz. Böylelikle öğrenciler bir mesleğin üniversite öğrenciliğinden, akademisyenliğine ve mesleği icra etmeye kadar olan yolda doğru bilgilendirilmiş oluyorlar. Başarının, üretmenin ne kadar büyük bir haz verdiğini hissettirmiş oluyoruz aynı zamanda.

Öğrencilerimiz bizim geleceğimiz geleceğimize hükmetmeye çalışmayalım bu onları kendilerini keşfetmeleri için özgür ve eğitimli olmaları için fırsat verelim.

 

Saygılarımla

Soner KOŞAN