S Konsept Akademi İle Çift Terapisi

 

Genellikle beraber yaşayan ve  evli bireyler arasında ortaya çıkan bağlılık, iletişim kurabilme, ortak bir hayatı paylaşabilme durumlarında yaşanan zorluklar çiftleri bir terapist yardımı ile terapiye katılmaya teşvik ediyor. Fakat Çift terapisi sadece evli bireyler üzerine değil aynı zamanda evliliğe hazır durumda olan veya evlenmeyi planlayan kişiler için de verilebilmektedir. Bu sebeplerle evliliğin hangi aşamasında olunursa olunsun çift terapisi uygulamaları ile aradaki sorunları çözmek mümkün oluyor.

 

Çift Terapisinin Amacı Nedir?

 

Çift terapilerimizde çoğunlukla çiftlerden bir teki terapiye başvurmaktadır. Çünkü çiftlerden  bir tarafı daha çok sorunu yaşayan taraf olarak kendini hissetmektedir. Nadir de olsa çiftlerin birlikte terapiye başvurması bu sürecin hızlı bir şekilde gelişmesinde büyük avantaj sağlar. Çünkü terapi süresince terapistimiz, çiftlerin ortak bir şekilde hedefler belirlemesini, aralarındaki ilişki bağlarının daha güçlü bir şekil almasını sağlamayı hedefler.

Terapi süresince karşılaşılan sorunların sonrasında danışan konumundaki çiftler birliktelikleri için evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, başka bir yere taşınma gibi önemli kararlar verebilirler. Çift terapisi sayesinde çiftlerin terapi sonrasında karşılaşacağı sorunlara karşı da bazı önlemler alınır. Aralarındaki bağın daha da sağlamlaşması ve iletişimin güçlenmesi sonrasında kişiler bundan sonraki sorunları için kendileri çözüm üretebilirler.

 

Çift Terapisi Ne Kadar Sürer?

 

Terapiler sırasında terapi seanslarının belirlenmesi çiftlerin durumlarına göre yapılsa da genellikle bu konuda uygulanan süre ölçüsü haftada bir veya iki kez seans yapılmasıdır. Seansların süresinde ise en belirleyici olan etken kişilerin kendilerini rahat bir şekilde acele etmeden ifade edebilecekleri kadar bir süreye sahip olmalarının gerekliliğidir. Yaklaşık 1,5 saat ortalama süre ile gerçekleşen Çift terapisi çiftlerin arasındaki problemlerin çözülmesine bağlı olarak 15 seans civarına kadar tekrar edilebilir. Seans sayısının belirlenmesi ise çiftlerin ortak bir çözüme varması ile mümkün oluyor.

S Konsept akademi olarak çift terapisi, tecrübeli evlilik danışmanları ve/veya çift terapistleri tarafından gerçekleşir.

 

S Konsept Akademi