Psikolog ve Psikoterapi

Değerli Danışanlarımız, Psikolog ve Psikoterapi çoğu kez karıştırılır veya net bir şekilde tanımı çoğu kez yapılamayabiliniyor. Dilimiz döndüğü kadarıyla mesleğimiz hakkında bilgi vermeye çalışalım.

Psikoloji; insan davranışları ve zihinsel süreçleri ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen ve araştıran bilim dalıdır. Psiko latince “ruh, can, nefes” therapia sözcüğü ise tedavi etme iyileştirme anlamına gelmektedir. Ruhun ve canın iyileştirilmesi anlamına gelmektedir.

Merkezimizin Psikoterapiye bakışı;

Her birimiz bir ömrün içine birçok hikâye sığdırırız. Bu hikâyenin içinde mutluluklar, başarılar olduğu kadar mutsuzluklar, hayal kırıklıkları, ümitsizlikler, kayıplar, hastalıklar, travmalar, göçler, savaşlar, başarısızlıklarda mevcuttur. Yaşadığımı her an ruhumuzda iz bırakır. Bu izler çoğu zaman davranış bozukluklarına (Tikler, korkular) yol açar. Vücudumuz kendini savunmak için bazen kendini kapatır bazen kaçış planları yapar bazen de saldırgan davranır. Hangi davranış şekli olursa olsun eğer kararında ve zamanında bu davranışı sergileyemiyorsak bir sorun var demektir.

Uzman Psikolog, ruh sağlığı üzerine lisans ve yüksek lisansını tamamlamış birçok terapi modelinin eğitimini almış kişidir. Psikolog size nasihat, coşku, akıl vermez. Sorunlarınızı kalıcı çözmeniz için sizi güçlendirir ve kendinize dair en doğru karar vermenizi sağlar. Psikolog sizi salt dinleyen değil sizi anlamaya çalışan kişidir.

Psiko – terapi sözcüğünü ayrı ayrı analiz edersek psikoterapiyi daha iyi kavrayabiliriz.

Psikoterapi, terapist ve danışan arasındaki ilişkiyi temel alan bir iyileştirme yöntemidir. Psikoterapi, psikolojik rahatsızlıklar, duygusal zorlukları iyileştirmek, çözüm bulmak için kullanılır. Psikoterapi bir yöntem biçimidir. Psikoterapide amaç; ruhsal rahatsızlıkların belirtilerini kontrol etmek veya ortadan kaldırmaktır.

Psikolog İle Terapi ve Danışmanlık Hizmetimiz;

İnsanların biyolojik olarak sağlıklı olması ve bir hastalığının olmaması oldukça önemlidir. Bu durum zihinsel olarak da geçerlidir. İnsanların fiziksel ve biyolojik olarak kendilerine dikkat etmeleri gibi zihinsel olarak da dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu konuda bazı durumlarda farkında olunmadan sorunlar yaşanabilmektedir. Panikatak, korkular, tikler, takıntılar, öfke, iletişim sorunu, problem çözme, evlilikte yaşadığımız sorunlar, cinsel sorunlar, çocuk ergen sorunları, bağımlılıklar, odaklanamama sorunları gibi birçok sorunların çözümünde psikolog anahtar rolündedir. O güne kadar yaşadığını sorunların çözmenizi sağlar. Bu yöntemlerin uygulanması ile insanların sağlıklı bireyler olması ve hayattan daha fazla keyif alması mümkün olmaktadır.

Psikolog Ne Zaman Gerekli?

Hayat içerisinde birçok zaman zihinsel durumun ve ruhsal durumun analizini yapamayız. Stres altında veya çok mutsuz olduğumuz zamanlarda da bunun etkileri konusunda umursamaz davranabilmekteyiz. Ancak bu durumlar ilerleyen süreçte içinden çıkılmaz bir hal alabilmektedir. Bu sebeple sürekli olarak ruhsal analizin yapılması ve davranışlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Mutsuzluğun artması ve hayattan keyif alamamak gibi durumlar Psikolog yardımı gerektirebilmektedir. Ruhsal anlamda bir sorun yaşıyorsanız bu sorunun bilimsel anlamdaki çözümü Uzman Psikoloğa ve/veya Psikiyatriste gitmektir.